غیرفعال شدن نیمی از سیمانی‌ها
 

لورم ایپسوم متنی است که ساختگی برای طراحی و چاپ آن مورد است. صنعت چاپ زمانی لازم بود شرایطی شما باید فکر ثبت نام و طراحی، لازمه خروج می باشد ...

زیرا بخش مسکن با عمیق‌ترین رکود در سال‌های اخیر روبرو شده و ۳۰۰ شغل مرتبط با این صنعت همگی به خواب عمیق فرو رفته‌اند.

در واقع پس از رکود شدیدی که این بخش با آن درگیر شده صنایع مرتبط مانند فولاد، سیمان، مصالح ساختمانی ، لوازم خانگی، درب و پنجره و سایر بخش های مرتبط، با مشکلات زیادی روبرو شده‌اند و هر سال هم بر مشکلات آنها افزوده می شود. از ابتدای دولت یازدهم وعده حل رکود بخش مسکن بارها مطرح شده اما این رکود همچنان پابرجاست و هرروز واحدهای تولیدی مرتبط با این صنعت، با وضعیت وخیم‌تری مواجه می‌شوند.
 
حتی یکی از دلایل رشد پایین در بخش صنعت با وجود تسهیلاتی که برای این بخش در نظرگرفته شده است، رکود صنعت ساختمان عنوان می‌شود.
 
در این خصوص محسن صالحی‌نیا، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: ما در صنایع پتروشیمی و صنایع پایین دستی، لوازم خانگی و فولاد و خودرو رشد تولید داشتیم و رشد منفی صنعت بیشتر در بخش صنایع مرتبط با ساختمان بوده است.
 
وی با بیان اینکه به دلیل رکود در بخش مسکن، بیشتر صنایع مرتبط با آن، رشد نداشته و همچنان درگیر رکود است، گفت: صنعت ساختمان حداقل با ۵۰ نوع صنعت مرتبط است و صنایع کاشی و سرامیک، لوله و پروفیل، لوازم آشپزخانه و بسیاری از صنایع دیگر مرتبط با این بخش هستند که به دلیل رکود بخش مسکن، رشدی نداشته‌اند.
 
اوضاع کارخانه‌های تولید مصالح ساختمانی وخیم است
 
براین اساس، ابوالفضل روغنی رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران هم  با بیان اینکه دولت باید در جهت تقویت بخش مسکن حرکت کند، گفت: اگر بخش مسکن حرکت نکند نمی‌توانیم شاهد رونق در بخش های مختلف اقتصادی کشور باشیم.
وی با اشاره به وضعیت کارخانه‌های مصالح ساختمانی، افزود: اوضاع این کارخانه‌ها بسیار وخیم است و در حال حاضر کارخانه‌های سیمان که یکی از تامین کننده‌های اصلی صنعت ساختمان به شمار می‌روند با کمترین ظرفیت مشغول کار هستند.
 
این فعال بخش صنعت با اعلام اینکه در کشور حدود ۸۰ میلیون تن ظرفیت تولید سیمان داریم، اظهار داشت: در حال حاضر ۵۰ درصد از این کارخانه‌ها فعال هستند که همین تعداد هم با زیان به کار خود ادامه می‌دهند و با روند کنونی تعداد زیادی از این کارخانه‌ها به زودی تعطیل خواهند شد.