آجر نسوز

آجر نسوز از خاک نسوز و چینی ساخته می شود.دمای لازم برای تولید آجر نسوز 1500 درجه سانتی گراد است و به لحاظ تراکم، مقاوت و ماندگاری حرف اول را در بین تمامی آجر ها می زند. مقاومت در برابر شوره و تغییر رنگ باعث شده در ساخت بنا و ساختمان سازی بیشتر از سایر مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار گیرد.

 
خصوصیت اصلی آجر نسوز این است که در دمای بالا واکنشی از خود نشان نمی دهد. برای همین در ابتدا در شومینه و کوره از آجر نسوز استفاده میشد بعدا با توجه به مقاومت آن در برابر شرایط آب و هوایی در ساخت نمای بیرونی و درونی ساختمان مورد استفاده قرار گرفت. آجر در نمای ظاهری ساختمان نه پوسیده می شود و نه شکل ظاهری خود را از دست می دهد دلیل آن وجود خاک نسوزی است که در آجر استفاده شده است. خاک نسوز متشکل از کانی های معدنی نسوز بوده و وجود همین کانی هاست که بر دوام و پایداری آجر افزوده است.
علاوه بر این گوناگونی رنگ و ظاهر آن در طراحی و دکوراسیون نمای داخلی و خارجی بنا حرف اول را می زند.

انواع آجر نسوز و کاربردهای آن:

آجر نسوز آلومینیومی: 

آجر نسوز آلومینیومی متشکل از مقدار زیادی آلومین (Al2O3) است. دمای پخت آجرهای نسوز آلومینیومی حدود 1200 تا 1800 درجه سانتی گراد می باشد. از آجر نسوز آلومینیومی پوشش دهی جداره داخلی کوره هایی که از جنس سیمان هستند و کوره های ذوب فولاد استفاده می شود.

آجرهای نسوز قلیایی: 

مواد تشکیل دهنده آجرهای نسوز قلیایی اکسید منیزیم و سیلیسیم دی اکسید است. مقاومت گرمایی بالای آجر قلیایی منجر گشته تا در پوشش دهی درونی کوره های فولاد سازی،  تهیه صنایع فلزات غیر آهنی، پوششی برای کوره های ذوب شیشه و کوره های سیمان سازی استفاده شود. برای بالا بردن مقاومت گرمایی این نوع آجر، می بایست  مقداری اکسید کروم و اکسید آهن به مواد بیافزاییم.
 

آجر نسوز سیلیسی:

اجر نسوز سیلیسی از خاک سیلیسی (کوارتزیت) تولید می شود. ویژگی رسانایی گرمایی بالا و مقاومت در برابر گاز آجر سیلیسی باعث شده تا برای پوشش دهی جداره داخلی کوره‌ های تولید خمیر شیشه، کوره ‌های تولید سرامیک و برای پوشش جداره داخلی کوره‌ های تولید فولاد استفاده می شوند.

مزایای استفاده از آجر نسوز

زیبایی چشمگیر و منحصر به فرد                                                                          
مقاومت در برابر گرما و سرما
عایق صوتی و حرارتی
وزن کم و سبک
ماندگار و با دوام
اتصال راحت و همسان با سازه
تنوع در رنگ و اندازه
مقاوم در برابر فرسایش و شکستگی
کارایی در طراحی و معماری
صاف و گونیا بدون قوس
عدم شوره یا سفیدک زدن نما
همخوان با محیط زیست
عدم تغییر رنگ در هنگام تابش مستقیم اشعه خورشید
مقاوم در برابر آتش سوزی و ضربه
نفوذناپذیر در برابر آب